VI MISSADE VÅFFELDAGEN som väl var förra helgen eller så. Nåväl i kväll tog vi igen det…
Det blev en helg hög…
Som sedemera serverades med olika sorters sylt, hallon, blåbär samt jordgubbs och vispad grädde framför dumburken…
Och månen är full…
Det såg gott ut det där! Vi har inte ätit några våfflor alls ännu *skäms* – det tar för lång tid att grädda till 4 hungriga karlar! (och mig själv förstås) ;-D
De få gånger jag steker pannkakor till oss tar det ungefär två timmar och då har man ändå två stekpannor – sedan är de slut på tio minuter!!
Snurran> Det där känner jag igen. Jag minns en tid när barnen snöt pannkakorna direkt ur stekpannan och man inte hann steka fort nog 😉 Men det var då det, suck vad fort tiden gått!
Vi missade faktiskt också våffeldagen… Eller rättare sagt så var inte alla hemma den dagen, och då skulle vi ta det en annan dag. Men den dagen har inte kommit än!
Bim> Vilken tur att det kommer en Våffeldag varje år 😉